Nuk ka fund zia në Kroaci/ Raportohet se është shtuar numri i jetëve të humbura nga tërmeti

Mesdita e sotme rezultoi fatale për Kroacinë, pasi një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.3 i shkallës rihter go diti vendin duke lënë pas v iktima, dëme të shumta materiale dhe qindra të p la gos ur.

Sipas EMSC, epiqendra ishte 46 km në juglindje të Zagrebit, kryeqyteti kroat. Kryqi i Kuq ka njoftuar se në qytetin e Petrinjës situata është tejet e rënduar, ndërsa ekipet e kërkim-shpëtimit janë në terren dhe po punojnë intensivisht.

Kryeministri Andrej Plenkoviç, i cili vizitoi zonën e pre kur menjëherë pas njoftimit të tërmetit, tha që njerëzit duhet të eva kuu ohen, pasi Petrinja aktualisht nuk është i sigurt.

Nga ana tjetër nuk dihet saktësisht se sa banorë kanë nevojë për strehim të sigurt, ndërsa numri i vikt imav e ka shkuar në 7. Kujtojmë se tërmeti i së martës është i dyti në një kohë të shkurtër për Kroacinë.